بازگشایی بازارچه‌های مرزی اقدامی برای رفع ناامنی‌ها/ تلاش برای افزایش مبادلات تجاری

بازگشایی بازارچه‌های مرزی اقدامی برای رفع ناامنی‌ها/ تلاش برای افزایش مبادلات تجاری

در بیانیه مشترک جمهوری اسلامی ایران و پاکستان آمده است؛

بازگشایی بازارچه‌های مرزی  اقدامی برای رفع ناامنی‌ها خواهد بودبه گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، متن کامل بیانیه مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان به شرح ذیل است:

عمران خان نخست وزیر جمهوری اسلامی پاکستان بنا به دعوت دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در تاریخ یکم و دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در رأس هیاتی عالی‌رتبه از مقام‌های این کشور به جمهوری اسلامی ایران سفر کرد.

نخست وزیر پاکستان، در اولین سفر رسمی خود به ایران در مقام نخست وزیر، علاوه بر گفتگو با روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، با رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای نیز ملاقات کرد.

۱- طرفین ضمن تاکید بر همبستگی تاریخی، فرهنگی، دینی و تمدنی دو کشور و دو ملت همسایه و مسلمان و نیز نظر به اراده مقامات عالی دو کشور به منظور توسعه روابط در همه زمینه‌های مورد علاقه دو طرف، بر اهمیت تعمیق و تحکیم مناسبات دوجانبه بر اساس اصول منافع ملی، حفظ تمامیت ارضی و احترام متقابل به حاکمیت ملی تصریح کرده و اجرای سریع توافقات و اسناد فی‌مابین را به عنوان گامی برای تحقق این هدف خواستار شدند.

۲- طرفین با تاکید بر اینکه مرز‌های دو کشور باید مرز صلح و دوستی باشد، همکاری و تبادل نظر مستمر مسئولین سیاسی، نظامی و امنیتی را برای مقابله با تهدیداتی همچون تروریسم، قاچاق مواد مخدر و انسان، گروگان گیری، پولشویی و آدم ربایی ضروری برشمردند. همچنین مقرر شد به منظور بررسی جزئیات موارد فوق، دهمین دور مذاکرات کمیته ویژه امنیت بین وزارت کشور دو طرف در خردادماه ۱۳۹۸ در اسلام‌آباد برگزار گردد.

۳- دو طرف همچنین توافق کردند تا به منظور بررسی پیشرفت و ترسیم مسیر پیش‌روی تسهیل سفر‌های مردمی از مبدأ دو کشور، نشست بعدی کمیسیون مشترک کنسولی را در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ برگزار کنند. طرف پاکستانی از اعلام دولت ایران مبنی بر آزادی تعدادی از زندانیان پاکستانی و اتخاذ تمهیداتی برای استرداد فوری آنان استقبال کرد.

۴- رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر جمهوری اسلامی پاکستان اذعان داشتند که تقویت و تحکیم همکاری استان سیستان و بلوچستان ایران با ایالت بلوچستان پاکستان از جمله بازگشایی گذرگاه‌ها و بازارچه‌های مرزی ضمن بهبودی وضعیت اقتصادی ساکنان بومی، اقدامی برای رفع چالش‌های مرزی و ناامنی‌ها خواهد بود. طرفین توافق کردند تا به منظور بررسی وضعیت کنونی تدارکات و سایر اقدامات لازم جهت گشایش گذرگاه‌های مرزی جدید در گبد-ریمدان و مند-پیشین و نیز افتتاح بازارچه‌های جدید مرزی، دومین دور مذاکرات کمیسیون عالی مرزی را در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ برگزار کنند.

۵- دو طرف بر لزوم گسترش همکاری‌ها در بخش نیرو از جمله صادرات برق ایران به پاکستان تأکید نمودند. طرف پاکستانی مراتب تشکر و قدردانی خود را از دولت جمهوری اسلامی ایران به خاطر تداوم صادرات برق به ایالت بلوچستان پاکستان ابراز کرد.

۶- طرفین ضمن تأکید بر قرابت‌های عمیق و دیرینه فرهنگی، اجتماعی و زبانی بین دو کشور و اقوام آنان، بار دیگر بر لزوم تقویت هرچه بیشتر این پیوند‌ها از طریق گسترش فعالیت‌های دانشگاهی، فرهنگی و گردشگری، بویژه از طریق افزایش سفر‌های متقابل متفکرین، هنرمندان سنتی و گروه‌های فرهنگی و نیز تقویت گردشگری اماکن تاریخی مذهبی دو کشور تصریح کردند.

۷- نخست وزیر پاکستان بر کمک دولت و مردم پاکستان و همبستگی آنان با مردم ایران در پی وقوع سیلاب‌های شدید اخیر در این کشور که موجب از دست رفتن جان ارزشمند انسان‌ها و نیز بروز خسارت‌های مادی گشت، تصریح کرد. عمران خان ابراز اطمینان کرد که مردم ایران با روحیه تاب‌آوری خود بر این فاجعه طبیعی فائق خواهند آمد. طرف ایرانی مراتب سپاسگزاری خود را از پاکستان به خاطر ارسال کمک‌های انسان دوستانه به سیل زدگان ایران اعلام کرد.

۸- با توجه به افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در سال ۱۳۹۷، رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر پاکستان نهاد‌های ذیربط وزارتخانه‌های خود را مکلف کردند تا با استفاده از همه ظرفیت‌ها، کلیه ساز و کار‌های لازم را برای افزایش حداکثری فعالیت‌های پولی، مالی و بازرگانی فراهم کنند. طرفین همچنین مقرر کردند تا به منظور رایزنی در موضوعات فوق، بیست و یکمین دور مذاکرات کمیته مشترک اقتصادی را در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ در پاکستان برگزار کنند.

۹- طرفین در خصوص موضوعات منطقه‌ای و بین المللی مذاکره و تبادل نظر کردند. طرفین صلح، آرامش و توسعه پایدار را به عنوان پیش شرط ارتقای روابط، یکپارچگی و هم افزایی در بین کشور‌های منطقه غرب آسیا برشمردند.

۱۰- طرفین بر پایبندی خود به منشور سازمان ملل و حقوق بین‌الملل بویژه اصول برابری حاکمیتی کشورها، استقلال سیاسی، و عدم مداخله در امور داخلی سایر کشور‌ها تأکید نمودند. دو طرف بار دیگر بر لزوم پایبندی همه کشور‌ها به حاکمیت قانون منجمله در سطح بین‌الملل تصریح کردند. در این راستا، طرفین نگرانی جدی خود را از اتخاذ یکجانبه اقدامات مخالف با قوانین بین‌الملل و اصول منشور سازمان ملل ابراز کردند.

۱۱- رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر پاکستان، ضمن اشاره به ضرورت ایجاد افغانستانی امن، باثبات و مستقل در راستای برقراری صلح و ثبات منطقه، برگزاری گفتگو‌های صلح بین‌الافغانی را ضروری دانستند و از کشور‌های منطقه و جامعه بین‌الملل خواستند تا به منظور پایان‌بخشی به منازعات و بازگشت کامل صلح به این کشور با یکدیگر همکاری کنند. دو طرف همچنین بر لزوم مساعی مشترک برای دستیابی به وفاق جامع‌تر در منطقه تأکید کردند.

۱۲- طرفین ضمن محکومیت تمامی اشکال تروریسم، دستاورد‌های بزرگ دو کشور در مبارزه با تروریسم را مغتنم شمرده و تأکید کردند که باید تلاش‌ها برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی به منظور پیشگیری و مقابله با تروریسم تداوم داشته و شناسایی و ریشه کنی تمامی اشکال تروریسم در منطقه مورد توجه قرار گیرد.

۱۳- با توجه به اهمیت گسترش راه‌های مواصلاتی به منظور توسعه و تسهیل همکاری‌های دوجانبه و منطقه ای، طرفین از اجرایی شدن توافقات دو و چند جانبه از جمله ابتکار کمربند وجاده (BRI)، سیپک (CPEC) و توافقات کریدور ترانزیتی شمال- جنوب و شرقی- غربی در ایران استقبال کردند.

۱۴- رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر پاکستان، از همه ابعاد همکاری‌های دو کشور با سایرین بویژه ابتکار نشست شش جانبه رؤسای مجالس کشور‌ها در تهران در راستای توسعه همکاری‌ها میان کشور‌های منطقه استقبال کردند.

۱۵- طرفین بر لزوم حل و فصل موضوع جامو وکشمیر از طریق گفتگو و راه‌های صلح آمیز مبتنی بر خواست مردم آن منطقه و منطبق با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز تأکید کردند.

۱۶- رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر پاکستان، خاطر نشان ساختند که حق مردم فلسطین به منظور استیفای حقوق خود بخصوص تشکیل دولت و حاکمیت مستقل فلسطین خواست اصلی کشور‌های مسلمان است. دو کشور همچنین توافق کردند تا با بهره گیری از ترتیبات و ساز و کار‌های منطقه‌ای و بین المللی، با بیشتر کردن تلاش‌های خود، فلسطینیان را در استقرار یک دولت مستقل یاری دهند.

۱۷- طرفین بر ضرورت اجرای هرچه سریع‌تر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از سوی سایر کشورها، با توجه به اجرای کامل مفاد این توافق از سوی جمهوری اسلامی ایران، تأکید کردند.

۱۸- طرفین از امضای بیانیه همکاری در بخش بهداشت که مشتمل بر کمک‌های فنی و تبادل تجربیات بصورت دوجانبه با خروجی‌های ملموس باشد، استقبال کردند.

نخست وزیر پاکستان مراتب قدردانی خویش را از مهمان نوازی گرم و سخاوتمندانه رئیس جمهوری اسلامی ایران از هیات پاکستانی ابراز کرده و رسماً از دکتر روحانی برای سفر به پاکستان در اولین فرصت ممکن دعوت بعمل آورد. رئیس جمهوری ایران این دعوت صمیمانه را پذیرفت. تاریخ دیدار از طریق مجاری دیپلماتیک تعیین خواهد شد.

انتهای پیام /

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

روی خط خبر

دوستان ما