ذوالقدر: آموزش و پرورش در دو سال اخیر ١٦ هزار مجوز به موسسات کمک آموزشی داده؛ آنگاه از فعالیت آن‌ها شاکی است؛ این یک تناقض آشکار است / نام ٣٧ مولف کتب درسی وزارتخانه در شناسنامه کتاب‌های کمک آموزشی پرتیراژ دیده می‌شود

ذوالقدر: آموزش و پرورش در دو سال اخیر ١٦ هزار مجوز به موسسات کمک آموزشی داده؛ آنگاه از فعالیت آن‌ها شاکی است؛ این یک تناقض آشکار است / نام ٣٧ مولف کتب درسی وزارتخانه در شناسنامه کتاب‌های کمک آموزشی پرتیراژ دیده می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سیده فاطمه ذوالقدر، نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی امروز در صحن علنی مجلس با طرح سوال ملی از وزیر آموزش و پرورش درخصوص مشکلات نظام آموزشی کشور و کتب کمک آموزشی گفت: نظام آموزش و پرورش به ساختاری تبدیل شده که پرورش را فدای آموزش کرده و همین نقش آموزشی را هم به درستی انجام نمی دهد.

او افزود: ٢٥درصد عناوین منتشره در شروع سال تحصیلی و ٦٠درصد از بهای کل کتابهای منتشره مربوط به کمک آموزشی هاست. مأموریت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، تألیف کتب درسی است اما از فعالیت انحصاری فاصله گرفته و به سمت تهیه منابع کمک آموزشی رفته و حلقه اتصالی با بازار کتب کمک آموزشی و ناشران این کتب ایجاد کرده، چرا؟

ذوالقدر ادامه داد: چون خلئی را در کتاب درسی قرار داده که می تواند از آن، درآمدزایی و سودآوری کلان به صورت رسمی و غیررسمی داشته باشد. وزارت آموزش و پرورش به این موسسات که قارچ گونه در حال افزایش هستند صرفا در دو سال اخیر ١٦٠٠٠ مجوز فعالیت داده و تأییدی بر تبلیغات و گسترش آنها زده و توئیت می کند، از فعالیت آنها شاکی است!؟ این یک تناقض آشکار درعملکرد وزارت آموزش و پرورش است.

نماینده تهران در مجلس ادامه داد: مقام معظم رهبری هشدارهای در خصوص نظام تعلیم و تربیت رسمی کشور آموزش و پرورش دادند و بیان داشتند که هیچ نظام دیگری نباید در کنار این نظام وارد شود و بخواهد مقابله کند. آیا نظام آموزش و پرورش کشور توانسته فرمایش های معظم له را مورد توجه قرار دهد و اجرایی کند؟

او افزود: رونق فروش و نشر کتب کمک آموزشی را در این گرانی کاغذ و فشار اقتصادی وارد بر خانواده ها به واسطه ضعفی که در نظام آموزش و پرورش در کتب درسی ایجاد کرده، شاهدیم.

ذوالقدر با بیان اینکه نام ٣٧ مولف کتب درسی آن وزارتخانه را در شناسنامه کتابهای کمک آموزشی پرتیراژ می توان دید، گفت: حجم گردش مالی این موسسات آموزشی که امتیاز داشتن کتب کمک آموزشی را نیز دارند؛ ١٠ هزار میلیارد تومان برآورد شده که در برابر بودجه ٥٠ هزار میلیاردی آموزش و پرورش که فقط ١.٥ درصد آن برای موضوعات آموزشی و برنامه ریزی ها هزینه و ٩٨.٥ درصد آن صرف پرداخت حقوق معلمین می شود، رقم بسیار قابل توجه و فسادبرانگیزی است.

او گفت: دغدغه فراکسیون قرآن کریم نیز عدم توانایی دانش آموزان در صحبت كردن به زبان عربي است كه زبان قرآن است و به عنوان يك مسلمان و مسلمان زاده و رشد يافته در امالقراي جهان اسلام و مركز فقه و فقاهت مذهب جعفري، حتی از مهارت روخواني روان قرآن نيز عاجزند!

ذوالقدر با بیان اینکه کتب درسیِ خالی از محتوی باعثِ فقدان مهارت، تجاریسازی آموزش و پرورش، تشدید تبعیض آموزشی و محرومیت است، گفت: استفاده از یارانه کاغذ برای تقلیل دانش و سواد دانش آموزان و نه برای تعمیق علمی بیشتر، عدم پرداخت مالیات و توأمان ضربه زدن بر پیکره دانش و علم، سرمایه های انسانی و آینده سازان کشور و ایجاد معافیت مالیاتی برای سودآوری های کلان گروهی و شکاف عدالت آموزشی در کشور است.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

روی خط خبر

دوستان ما