برای جذب گردشگران سلامت نباید ویترین آرایی کنیم

برای جذب گردشگران سلامت نباید ویترین آرایی کنیم

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، سعید نمکی در مراسم امضای توافق نامه همکاری مشترک بین وزارت بهداشت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: همیشه توریسم فرهنگی، سیاحتی و زیارتی ایران جاذبه‌های بسیار زیادی داشته و در مورد توریسم سلامت در دوران گذشته، بخش بسیار زیادی از مشکلات درمانی بیماران ایرانی در خارج از کشور حل می‌شد و در سال‌های قبل از انقلاب باید مردم، ارز قابل توجهی را برای موارد پیچیده درمانی به خارج از کشور می‌بردند.

وی تصریح کرد: امروز با توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، هیچ مورد قابل علاجی در دنیا وجود ندارد که نتوانیم در کشور برای معالجه آن گام برداریم و امروز به شدت پذیرای بیماران خارجی از کشور‌های مختلف هستیم و بهترین بخش‌های پیوند عضو در منطقه در ایران وجود دارد.

وزیر بهداشت با اشاره به بازدید اخیر خود از بیمارستان پیوند ابن سینا در شیراز، خاطرنشان کرد: در این بیمارستان، بیمارانی از کشور‌های حوزه خلیج فارس برای درمان و پیوند کبد و پانکراس به این مرکز مراجعه کرده بودند و این برای جمهوری اسلامی ایران یک افتخار است که در سال‌های سخت پس از جنگ تحمیلی، توانسته ایم در زیرساخت‌های نظام درمانی، توسعه قابل توجهی داشته باشیم که دلیل آن، تکیه بر توسعه آموزش پزشکی در کشور است.

دکتر نمکی با بیان اینکه امروز نسبت به امکانات موجود از ارائه خدمات سلامت به بیماران کشور‌های دیگر به ویژه کشور‌های همسایه، کم بهره می‌بریم، افزود: زیرساخت‌هایی فراتر از نیاز‌های درمانی کشور‌های منطقه در ایران وجود دارد، اما متاسفانه بهره برداری درستی از آن نمی‌کنیم که چندین دلیل دارد. یکی اینکه در زمینه توریسم سلامت نیازمند شناساندن قابلیت‌های کشور به نیازمندان کشور‌های منطقه هستیم و این سازوکار به خوبی طراحی نشده و توسط دولت هم میسر نخواهد شد و حتما باید بخش خصوصی و شرکت‌های تورگردان و تسهیل گر، به تهیه مطالب مورد نیاز و ایجاد سایت‌های جذاب پرداخته و با دید واقع بینانه برای معرفی قابلیت‌های درمانی ایران به گردشگران سلامت کمک کنند.

وی یادآور شد: متاسفانه ساز و کار مناسب برای رفت و آمد گردشگران سلامت تعریف نکرده ایم و افراد غیر حرفه‌ای و بعضا با امیال و اغراض غیر صادقانه و غیر شفاف به این عرصه ورود کرده اند که عواقب و عوارض آن، به شدت بیشتر از قبل شده است و این افراد به دلیل دریافتی اضافه یا سوبسید اضافی باعث تخریب جامعه پزشکی در بین گردشگران سلامت می‌شوند و به جای اینکه خودمان را به عنوان مجموعه شریف صادق قابل اعتماد به دنیا معرفی کنیم، با دلال بازی برخی افراد، وجاهت پزشکان توانمند ایرانی را زیرسوال برده ایم.

دکتر نمکی افزود: بنا شد شرکت‌های دارای صلاحیت با استفاده از یک متخصص پزشک به عنوان مسئول فنی در حوزه گردشگری سلامت فعالیت کنند تا مسیر صحیح درمان گردشگران سلامت به مسیر فرعی منجر نشود. برای مثال، قیمت تمام شده خدمت برای گردشگران سلامت از مسیر صحیح، یک قیمت و از مسیر فرعی و موارد غیر ضرور باشد، البته ممکن است چندین قیمت و بسیار بالاتر باشد و در این موارد، قیمت تمام شده خدمت برای گردشگران بالاتر از حد انتظار می‌شود و وقتی گردشگر، با قیمت‌های سایر کشور‌ها از جمله ترکیه مقایسه می‌کند، متوجه می‌شود که قیمت تمام شده خدمت، بسیار بالاتر است.

وزیر بهداشت با اشاره به مسائل جنبی و موانع پیش روی گردشگری سلامت، اظهار داشت: وقتی توریست سلامت به ایران می‌آید، دارای همراه است و این همراه به هتل نیازمند است و وقتی بیمار بهبود یافت از بازار‌های ایران، خرید می‌کند و باید این گردشگران را به بازار‌هایی برد که از آن‌ها کلاهبرداری نشود و کالا‌های اصیل را خریداری کند، این در حالی است که اگر از او کلاهبرداری شود، خدمت پزشکی نیز زیرسوال می‌رود.

وی اضافه کرد: در نشست‌هایی که با دکتر مونسان داشتیم به این جمع بندی رسیدیم که برای تقویت گردشگری سلامت، توافق نامه‌ای بین دو مجموعه موثر در توریسم سلامت به امضا برسد و در آن، سازوکارها، شیوه اعطای مجوزها، پیگیری ها، ارزشیابی‌ها و بازخورد‌ها مشخص شوند.

دکتر نمکی از نظام شبکه بهداشتی و درمانی ایران به عنوان یک الگو در بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه یاد کرد و گفت: امروز ما قابلیت اعزام کارشناس برای توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی به همه کشور‌های منطقه را داریم. در سفری که نخست وزیر پاکستان به ایران داشت، به مواردی در این زمینه پرداختیم از جمله این موضوع که ایران برای توسعه زیرساخت‌های مراقبت‌های بهداشتی اولیه به پاکستان کمک کند و یا با دکتر علوان وزیر بهداشت عراق مذاکره کردیم که ایران چگونه می‌تواند به توسعه زیرساخت‌های نظام بهداشتی عراق کمک کند و با اعزام متخصص، برخی از جراحی‌ها را به پزشکان عراقی آموزش دهد و یا بین بیمارستان‌های ایران و عراق، قرارداد‌هایی امضا کنیم که بیماران را به اشتراک بگذاریم.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: یکی از کار‌هایی که ما دنبال می‌کنیم این است که گردشگران سلامت با قابلیت‌های واقعی ایران آشنا شوند، نه اینکه برای جذب گردشگران سلامت، ویترین آرایی کنیم و مهم است که صادقانه، قابلیت‌های موجود را بدون رتوش، زرق و برق و ویترین آرایی به گردشگران سلامت عرضه کنیم تا با واقعیتی غیر منطبق با آنچه دیده بوده، روبرو نشود. به تمام بیمارستان‌ها نیز ابلاغ کرده ایم که می‌توانید ۱۰ درصد از تخت‌های خود را به صورت VIP برای گردشگران سلامت در نظر بگیرید و شرایط این تخت‌ها باید با سایر تحت‌ها متفاوت باشد.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: حتما برای توسعه گردشگری سلامت، پزشکان مسئول فنی با تایید صلاحیت برای مجموعه‌های تسهیل گر به کار گرفته می‌شوند و این پزشکان پاسخگوی ما هستند و اگر در هر پروسه‌ای گردشگر سلامت، سرگردان شد، اقدامات غیر ضروری برای او انجام شد و یا هزینه اضافی به گردشگر سلامت تحمیل شد، حتما با این مجموعه‌ها برخورد جدی خواهیم کرد و پروانه مسئول فنی پزشکان را لغو می‌کنیم.

وی تصریح کرد: سیاست ما این است که وقتی گردشگر سلامت وارد کشور شد، خودش را شهروند درجه دوم تلقی نکند و اگر این اتفاق افتاد و غریبگی را احساس کرد، قطعا موفق نخواهیم بود. در واقع به گونه‌ای عمل می‌کنیم که هر شکایت یک گردشگر سلامت به اندازه شکایت یک شهروند ایرانی سریعا قابل رسیدگی باشد.

دکتر نمکی افزود: اگر گردشگران سلامت در مسیر نادرست درمانی و اقدامات غیر ضروری قرار گیرند، حتی اگر خودشان هم شکایتی نداشته باشند، ما مدعی العموم آن‌ها هستیم و راهنما‌های بالینی (گایدلاین ها) حتما برای گردشگران سلامت نیز اجرا می‌شوند. البته اگر توریست سلامت کتبا درخواست اقدام درمانی داشته باشد، بلامانع است، اما اگر پزشک، پروسه‌های بی جهتی را تعریف کرد که برای درمان گردشگر سلامت مورد نیاز نبود، همانند شهروندان ایرانی از حق و حقوق گردشگران سلامت دفاع می‌کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ضرورتی ندارد که تعرفه خدمات درمانی برای مردم ایران و گردشگران سلامت، یکسان باشد، گفت: وقتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی و سوبسید دار، داروی اتاق عمل و داروی بیهوشی برای مردم ایران تامین می‌کنیم، دلیلی ندارد که این سوبسید به بیماران کشور‌های دیگر، پرداخت شود و خوشبختانه تعرفه‌های جدیدی هم که اجحافی به گردشگران سلامت نکند و ما را در عرصه رقابت‌های بین المللی نگه دارد و همچنین آسیبی نیز به منابع ملی کشور وارد نکند، تهیه و تدوین شده است.

انتهای پیام/

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

روی خط خبر

دوستان ما