تشکیل پرونده شخصیت به نفع آقای نجفی است

تشکیل پرونده شخصیت به نفع آقای نجفی است

ستاره | سرویس اخبار - «نعمت احمدی»، وکیل و حقوقدان، درباره تشکیل پرونده شخصیت برای محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران، گفت: پرونده شخصیت طبق ماده ۲۰۳ تشکیل شده که این اقدام به نفع آقای نجفی است.

ماده ۲۰۳ می گوید: «در جرائمی که مجازات قانونی آنها، سلب حیات، قطع عضو، حبس ابد و یا تعزیر درجه چهار و بالاتر است و همچنین در جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی که میزان دیه آنها ثلث دیه کامل مجنیٌ‌علیه یا بیش از آن است، بازپرس مکلف است در حین انجام تحقیقات، دستور تشکیل پرونده شخصیت متهم را به واحد مددکاری اجتماعی صادر کند. این پرونده که به صورت مجزا از پرونده عمل مجرمانه تشکیل می‌گردد، حاوی مطالب زیر است:

الف- گزارش مددکار اجتماعی در خصوص وضع مادی، خانوادگی و اجتماعی متهم

وی افزود: تا این قسمت یک بحث مطرح می شود و مطلبی نیست و اما قسمت ب در اینجا مورد بحث است.

ب- گزارش پزشکی و روان پزشکی

نعمت احمدی ادامه داد: قسمت ب، بسیاری مسائل را حل می کند. آقای نجفی در آن ساعتی که به نیروی انتظامی مراجعه کرد بسیار آرام و عادی به نظر می رسید و این موضوع نمی تواند، حتی در مورد فردی که در صحنه جرم هم باشد آن حد از آرامش را داشته باشد. بنده بر این باورم که وی احتمالا دارویی مصرف کرده و در نهایت این موضوع خوب است. در حال حاضر اگر بررسی شود اول اینکه، آیا در خون آقای نجفی آثاری از داروهایی که حالت روان گردان دارند، وجود دارد. پرونده بالینی و پزشکی وی  حداقل طی دو سال گذشته یا سال‌های گذشته مورد بررسی قرار گیرد که چه داورهایی را وی در این مدت مصرف کرده است. بنابراین این موارد تاثیر بالایی در زمان وقوع حادثه دارد.

این حقوقدان عنوان کرد: اگر فردی تحت تاثیر داروهایی باشد که فرد را دچار حالات روانی و تاثیرات روانی کرده است، باید بررسی کرد چند درصد این داروها تاثیرگذار بوده است. تا جایی که بنده از اخبار رسانه ها شنیده ام همان شب اول، آقای نجفی را به پزشکی قانونی منتقل کردند و باید منتظر بررسی ها ماند که آیا داروی خاصی مصرف کرده یا تحت تاثیر داروها بوده است. بهترین راه برای قانون گذار است و قانون گذار در تاسیسی که در ماده ۲۰۳ انجام داده، خواسته از این بابت شخصیت روانی فرد متهم را در نظر بگیرد تا بررسی کند، آیا عملی که متهم انجام داده با استقلال انجام داده است  یا تحت تاثیر مواد روانگردان بوده است. این قانونگذار در ماده ۲۰۳ یاد کرده و گفته  بازپرس مکلف است یعنی الزام را مطرح کرده است.

احمدی تاکید کرد: امید است که این مسائل روشن شود که آیا آقای نجفی طی این مدت، داروهای خاصی مصرف می کرد یا خیر.

وی ادامه داد: اینکه فرد تا چه حد تحت تاثیر دارو باشد و دارو تا چه میزان بر فرد اثر گذاشته باشد، مهم است. طبیعی است فردی که مسلوب الاراده می شود در عملکرد او نیز تاثیرگذار است. برای مثال به فرد معتاد، بیمار گفته می شود؛ علت این است که فرد معتاد تحت تاثیر آن داروی خاص قرار می گیرد. بنابراین اگر مشخص شود که آقای نجفی طی این مدت، دارویی را به اجبار و به دستور پزشک مصرف می کرده است در خون او و یا پرونده پزشکی او ممکن است، وجود داشته باشد. به ویژه اینکه آقای نجفی یک بار سابقه خودکشی دارد و فردی با آن جایگاه آقای نجفی، یقینا یک فشار بسیار سخت و سنگینی را متحمل شده که مشکل ترین تصمیم است.

وی تصریح کرد: حال باید بررسی کرد آیا فشار زندگی بوده است یا فشار داروها؟  بنابراین در آن لحظه ای وی، آن فعل را چه به عمد و چه به صورت غیر عمد مرتکب شده  است  باید منتظر  ماند که میزان تاثیر دارو ها تا چه حد بوده و آیا دوز داروها اراده فرد را سلب کرده است یا خیر. در نهایت باید گفت که این موارد در تصمیم دادسرا تاثیرگذار است مگر اینکه دارویی مصرف نکرده باشد و بخش اول بند الف ماده ۲۰۳ روشن است که می گوید، گزارش مددکار اجتماعی در خصوص وضع مادی و خانوادگی متهم که بسیاری از افراد به طور کلی تحت تاثیر این موضوع هستند. بنابراین بررسی می شود که فرد در چه وضعی بوده که چنین عمل ناگوار و سنگینی را مرتکب شده است. آیا اراده فرد در این کار تاثیر داشته و یا در شبحی از بی اراده‌گی این اقدام را انجام  داده است.

 

منبع: برنا

برچسب ها :

تشکیل پرونده شخصیت

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

روی خط خبر

دوستان ما