افزایش ۱۵ میلیارد متر مکعبی آب مخازن کشور

افزایش ۱۵ میلیارد متر مکعبی آب مخازن کشور

آفتاب‌‌نیوز :

رضا اردکانیان روز چهارشنبه در حاشیه جلسه شورای آب خراسان رضوی در مشهد طی گفت و گو با خبرنگاران افزود: علاوه بر آن ورودی آب به دریاچه ارومیه نیز افزایش داشته و سطح این دریاچه نسبت به پارسال حدود ۸۹۰ کیلومتر مربع توسعه یافته و تراز آب آن هم ۱۱۰ سانتیمتر افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه سدهایی که نیروگاه های برق آبی در آنها مستقر هستند در شرایط بهتری قرار دارند اظهار داشت: بارندگی در سال زراعی جاری که هنوز چند ماهی از آن باقی مانده است نسبت به متوسط بلند مدت پنجاه ساله حدود ۴۳ درصد و نسبت به پارسال نیز تاکنون ۱۰۳ درصد افزایش داشته و امسال از نظر منابع اب سال خوبی داریم.

وی گفت: امیدواریم سیلابهای امسال تأثیر مثبتی در کاهش بیلان منفی سفره های زیرزمینی داشته باشند.

وزیر نیرو افزود: نمی‌توان به طور قطع گفت وارد ترسالی شده ایم و باید از این منابع فراهم شده استفاده بهینه کنیم و کماکان موضوع سازگاری با کم آبی و مصرف صحیح آب به ویژه در بخش کشاورزی را در صدر برنامه های خود قرار دهیم.

وی با بیان اینکه همه ۱۲ استان کشور که مرز زمینی با کشورهای همسایه دارند از اهمیت بسیار برخوردارند و ویترین کشور تلقی می شوند اظهار داشت: نقش آب در توسعه و آبادانی این استان ها مهم است و شرق، شمال شرق و جنوب شرق کشور که شرایط سختی را از نظر منابع آب دارند دارای اهمیت بسیار می باشند.

وی گفت: تثبیت جمعیت در این استان ها و تأمین معیشت مردم آنکه مرزداران کشور هستند در اولویت است و برنامه های متنوعی برای تأمین آب مورد نیاز این استان ها در بلند مدت در نظر داریم.

اردکانیان افزود: در خراسان رضوی توجه لازم به مصرف آب در حال شکل گیری است و طرح همیاران آب که امروز رونمایی شد بر این اساس است که اگر به نوع مصرف آب رسیدگی نشود، طرح های انتقال آب هم جوابگو نخواهد بود و مشکل را پیچیده‌تر خواهد کرد لذا اصلاح مصرف، کاهش بیلان منفی سفره های زیرزمینی به همراه پرداختن به روش‌های جدید تأمین آب باید در برنامه باشد و این کارها در این استان همزمان در حال اجراست.

وی اظهار داشت: اگر شرایط آب و هوایی ما بر اساس برخی نظریه‌ها به این گونه باشد که ترسالی‌های شدید و خشکسالی‌های شدید هم داشته باشیم، مدیریت آب اهمیت بیشتر پیدا می‌کند و در این موضوع حفظ بستر و حریم رودخانه حائز اهمیت است.

وی گفت: ممکن است سیلاب‌ها راه تأمین آب مورد نیاز کشور باشد بنابراین باید کاری کنیم که سیلاب‌ها فقط منفعت داشته و خسارات جانی آن به صفر و خسارات مالی آن کاهش یابد.

وزیر نیرو افزود: از عمر قانون توزیع عادلانه آب چهار دهه می‌گذرد لذا لایحه جدیدی در ارتباط با مدیریت آب تدوین و تقدیم هیأت وزیران شده که در مسیر خود قرار دارد.

وی اظهار داشت: اطلاع رسانی در این زمینه مهم است و با همکاری دستگاه قضایی هر جا اقتضا کند به آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها اولویت خواهیم داد.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

روی خط خبر

دوستان ما